Kalendář událostí
Info o sboru SDH Malé Přílepy
Vznik a činnost Sboru dobrovolných hasičů v obci Malé Přílepy.
Složení výboru sboru
starosta: Václav Kšír
1.náměstek starosty a velitel Václav Vořech
jednatel a 2.náměstek Michal Špaček
hospodář Veronika Jedličková
strojník Jaromír Rynda
zástupce velitele a referent TZ Petr Kšír
referent prevence a vzdělávací činnosti Petr Dobročáni
referent sportovní a kulturní Pavel Nejedlý
kronikář Ivana Krbcová
referentka žen Gabriela Štětková
referent ochrany obyvatelstva Martin Štětka
referentka mládeže Zdena Vořechová
člen výboru Josef Štětka
Složení zásahové jednotky:
velitel jednotky: Kšír Petr
velitel družstva: Vořech Václav
velitel družstva : Štětka Martin
strojník: Špaček Michal
strojník: Štětka David
hasič: Konvalinka Lukáš
hasič: Kšír Václav
hasič: Rynda Jaromír
hasič: Špaček Jaroslav
hasič: Zajiček Martin
Vznik a činnost Sboru dobrovolných hasičů v obci Malé Přílepy.
Ustavující valná hromada byla konána 22. června 1902 v hostinci “u Šandů” a bylo při ní přihlášeno 50 členů a sice 29 členů činných a 21 členů přispívajících.
První valná hromada byla konána následně 13. července 1902 s následujícím programem:
1) Schválení stanov
2) Ustanovení ročních příspěvků
3) Volby hodnostářů
Byly vypůjčeny stanovy u přátel sboru Vrážského, schváleny dle těchto s malými úchylkami a roční příspěvek členů přispívajících stanoven na 1 korunu. Za hodnostáře zvoleni přítel Cyril Štětka za předsedu, Josef Špaček č.16 za velitele, Jan Skládaný za podvelitele a Josef Šanda za pokladníka. Do výboru zvoleni z činných členů Jan Špirit a Cyril Mrva,za přispívající Jan Štětka a Alois Novotný. Za přehlížetele účtů Jan Mrva, Josef Štětka a František Hraběta. Spolková místnost ustanovena v hostinci př. Josefa Šandy. Následně téhož roku 21.listopadu byly schváleny stanovy sboru a stvrzeno právní trvání C.K. místodržitelstvím v Praze. Sbor byl zařazen do “Podkožovské župy -Ždár-” se sídlem v Unhošti u Kladna. Ustavením sboru hasičů vznikly starosti nejen se zajištěním znalostí a dovedností hasičských u členů, ale též s výstrojí a výzbrojí. Za přispění členů sboru, příznivců hasičské myšlenky, výdělečnou činností, darů a za přispění obce byla zakoupena v roce 1904 ruční čtyřkolová dvounápravová stříkačka od firmy “Smekal” za 1200 korun a současně i výstroj pro 12 mužů za 256 korun. Svěcení nové stříkačky konané jako okázalá slavnost proběhlo 15. května 1904, kmotrou byla paní Marie Nováková, choť místního nadlesního. Vlastní obřad svěcení provedl Josef Duštíra, farář ze Železné. Této slavnosti se zúčastnilo velké množství místních i přespolních lidí a též značné množství hasičstva. Byly přítomny čtyř až dvacetičlenné delegace sborů s Braškova, Loděnice, Podkozí, Nenačovic, Velké Dobré, Červeného Újezda, Horního Bezděkova, Železné, Libečova, Svárova a Chyňavy. Postupným získáváním vážnosti a též prostředků jak z kulturních, tak jiných akcí, darů občanů a podnikatelů za účinné provedení zásahu bylo možné zakoupení další výstroje pro sbor. Tak bylo pořízeno 22 pracovních obleků režných - pracích, jež byly používány jak pro veřejná vystoupení družstev, tak při akcích záchranných. V roce 1910 byly z příspěvku obce zakoupeny pro členy i vycházkové blůzy - modré - tzv. čamary. V důsledku mobilizace v červnu 1914 a odchodu většiny členů do armády, poklesla činnost sboru na nejnutnější minimum až do ukončení války. Sbor se v té době podílel zejména jen na záchranných pracích při požárech. V pozdější době je opět činnost aktivizována, sbor se účastní kromě akcí záchranných též různých cvičení, jak místních, tak župních, pořádá oslavy dvaceti, dvacetipěti a třicetiletého trvání a další kulturní akce.
Z vlastních i obecních prostředků je pořizována výstroj a výzbroj, kromě jiného i pojízdný naviják na hadice.
Nemalou zásluhou bylo i přispění k založení sboru dobrovolných hasičů ve Lhotce v roce 1932. V roce 1938 při prvním výročí úmrtí T.G. Masaryka se sbor účastní slavnostního položení základního kamene k pomníku osvobození, s jeho podobiznou a to v dolní části obce. Po obsazení republiky v roce 1939 německými vojsky je opět činnost minimalizována. V těchto neutěšených letech v roce 1940 v červnu dostal sbor hasičů nejtěžší úkol za dobu svého trvání a to odstranit sochu Legionáře z pomníku padlých. Tehdejší velitel Adolf Bečvář o tom napsal do pamětní knihy: budiž na věčnou paměť zaznamenáno, že sochu Legionáře z pomníku padlých, kterou jsme se slzami v očích ve 4 hodiny ráno pochovali do písku vedle pomníku. Na obrlantát v Kladně však bylo hlášeno, že byla rozbita a zaštěrkována do silnice. Četník, který při tom asistoval dělal opilého, sotva se na nohou držel a přitom ani pivo neviděl. To byla hra, při které šlo o hlavy. V roce 1940 byl sepsán pamětní list o koupi motorové stříkačky od firmy ing. Ebert , stříkačka byla pořízena na úvěr, který byl splacen zásluhou a pomocí krajského velitele br. Rezka, který získal za tímto účelem 16.000 korun až v roce 1943. Po dobu okupace byla stříkačka uschována u ýrobce. Sboru byla slavnostně předána při oslavách 45. výročí založení v roce 1947. V roce 1949 byl náš sbor převeden z Okresní hasičské jednoty (OHJ) Kladenské do OHJ Berounské. V těchto letech je soustřeďována činnost sboru zejména na prevenci, výcvik, zvyšování teoretických znalostí členů absolvováním různých školení, výcviků a v neposlední řadě též údržbou techniky a budovy zbrojnice. Do této doby spadá pořízení prvého hasičského vozidla značky Renold od JZD Dušníky. Vozidlo bylo pořízeno do vlastnictví obce v hodnotě 70 000 Kčs. Po zhruba osmi letech provozu byl automobil pro neopravitelnost zrušen. Během roku 1953 dochází ke změně názvu organizace a to na Český svaz požární ochrany. Název se mění, avšak starosti a práce zůstávají nadále na členech. V následujících 10. letech zajišťuje ZOSPO běžnou rutinní práci jako v letech předešlých a vzhledem k nevyhovujícím prostorám ve staré hasičské zbrojnici se stále častěji objevuje otázka nutnosti výstavby nové zbrojnice, která je nakonec stavěna současně s prodejnou Jednoty v akci “Z” v letech 1967-1968. Slavnostní předání prodejny a zbrojnice do užívání se uskutečnilo 9. června 1968.
Téhož roku je 20. srpna pořízeno vozidlo Tatra 805 od VÚ Klecany pro potřeby Svazu požární ochrany v obci. Toto vozidlo je využíváno jak pro potřeby zásahové jednotky organizace, tak k zajišťování dopravy za kulturou a sportem po okolí po dobu téměř 10 roků.
V důsledku tlaku a delší snahy výboru ZOSPO o zlepšení práce s mládeží je v roce 1963 ustanoven zájmový kroužek mládeže. Od té doby se daří po delší řadu let rozvíjet práci s mládeží a žákovská družstva získávají řadu uznání a čelných umístění zejména v požárnických soutěžích a v práci žňových hlídek mládeže.
Hned první rok své činnosti završilo družstvo žáků 2. místo v okresní soutěži požárních družstev a od okresního výboru ČSPO obdrželo síť a míč na odbíjenou za vzorný přístup k žňovým hlídkám. V této době bylo zapojeno a požárnického výcviku se zúčastňovalo až 30 dětí. Přestože děvčata se většinou vdala a odešla, chlapci postupem času dospěli a dosud jsou zapojeni jak v soutěžním družstvu a zásahové jednotce, tak i ve výboru dnes již opět Sboru dobrovolných hasičů. V roce 1976 je pořízeno pro potřeby požárníků terénní vozidlo ARO v hodnotě 43 000 Kčs. Dosavadní vozidlo Tatra 805 je tak převedena požárníkům ve Strádonicích. Tentýž rok je z prostředků obecních pořízen pojízdný výsuvný žebřík s dostupností 12,6 m v hodnotě 17 000 Kčs. Vzhledem k novému pojetí soutěže požárních družstev koncem 70 let (zavedení soutěže v požárním sportu) je místním národním výborem v roce 1979 získána, zejména pro potřeby soutěžního družstva, motorová stříkačka PS12. Pro potřeby represe nadále velice spolehlivě slouží prvá motorová stříkačka (Bohouš Ebert) jež byla sboru předána v roce 1947.
A tak čas plynul při zajištění běžných věcí, při údržbě, školení a cvičení zásahové jednotky a soutěžního družstva. V 70 a 80 letech, dnes již minulého století, byla naše organizace velice uznávána v celém širokém okolí na základě dosahovaných výsledků v činnosti a soutěžích. Stávalo se jen vyjímečně, že naše soutěžní družstvo nezvítězilo v okrskových soutěžích, případně že by se neumístilo na čelných místech v okrese, o čemž svědčí množství diplomů, cen a pohárů. Nejen příklad, ale i určitý druh závisti /v dobrém slova smyslu/ může přispět k rozvoji organizace. Tohoto dobrým příkladem je založení soutěžního družstva žen, jež vzniklo převážně z manželek aktivně cvičících členů. Tak v roce 1989 rozšířilo naše řady 10 nových členek a po tvrdé přípravě, nutno konstatovat, že se dostavily již i první úspěchy a sbírka pohárů se opět rozrostla. Tak se stalo, že se družstvo mužů účastnilo stále více soutěží i v okresech Rakovník, Příbram a Karlovy Vary. Ženy byly zpočátku účastnicemi soutěží jen v rámci okrsku a okresu, v posledních letech se však též účastní soutěží i mimo okres Beroun. K dopravě na tyto soutěže bylo v těchto letech využíváno zejména hasičské vozidlo AVIE zapůjčované od JZD Úsvit Chyňava. Po rozpadu tohoto družstva odkoupil toto vozidlo obecní úřad v Chyňavě, kam byla naše obec integrována v roce 1983 a přidělila jej našemu sboru v roce 1993. Přidělením tohoto plně vybaveného vozidla v hodnotě 160 000 Kčs získal náš sbor velice dobré technické vybavení včetně druhé motorové stříkačky PS 12. Získávání zkušeností, okoukávání dovedností a vlastní zdokonalování provedení zejména požárního útoku při soutěžích přinášelo stále lepší umístění našich družstev. Vyvrcholením tohoto soutěžního snažení bylo historické vítězství družstva žen v okresním kole soutěže v požárním sportu v roce 1999 a postup do kola oblastního. V tomto kole, jež se konalo v Rakovníku se družstvo ve složení Marie Malá, Jana Urbanová, Ivana Hřebíková, Simona Fridvalská, Lada Nejedlá,Iveta Nejedlá,Zdeňka Vořechová a Miroslava Malá umístilo na 10 místě.
Družstvo mužů dosáhlo stejného historického úspěchu vítězstvím v okresním kole soutěže v požárním sportu v roce 2000 a protrhlo tím smůlu z předcházejících zhruba 12let, kdy dosahovalo čelných umístění (6x 2. místo o 1 až 3 vteřiny za vítězem, 2x 3. místo). Postupem do oblastního kola soutěže v PS konanáho v Rožmitále pod Třemšínem si družstvo mužů vyplnilo dlouholetý sen. Reprezentací okresu Beroun v roce 2000 bylo pověřeno i družstvo žen našeho sboru (na okresní soutěži obsadily 2. místo). Na oblastní soutěži se pak ženy umístily celkově, přes drobné chyby, na 8. místě z 11 zúčastněných družstev, muži pak na 5. místě z 12 zúčastněných družstev. Toto umístění mužů bylo nejlepším umístěním družstva z okresu Beroun na oblastní soutěži za posledních 30 let a je o to cennější, že družstvo ve složení Kšír Petr, Vořech Václav, Urban Jiří, Polák Pavel, Malý Zdeňek, Sunkovský Radek, Nejedlý Petr, Štětka Martin, Hřebík Jan a Tomášek Martin bylo absolutně nejstarší ( věkovým průměrem ) ze zúčastněných družstev.
Přes dosažené úspěchy a množství vykonané záslužné práce tížila vedení sboru myšlenka na omlazení členské základny a zejména pak soutěžních družstev. Tento generační problém je nyní již vyřešen, neboť v letech 1999 a 2000 bylo do sboru přijato 14 nových členů, z toho 10 se jich přihlásilo s úmyslem zapojení do soutěžních družstev. V roce 2001, měl náš sbor dobrovolných hasičů působící v obci se 174 obyvateli celkem 68 členů, z toho 16 žen.
15.dubna 2006 byla obnovena činnost s dětmi založením kolektivu mladých hasičů pod taktovkou J. Štětky a M. Špačka za aktivní pomoci ostatních členů sboru. Mladí hasiči se tímto zařadili k soutěžním družstvům mužů a žen připravených reprezentovat naši obec. Do začátku nejbližšího kola hry Plamen získávají mladí hasiči zkušenosti s hasičskými dovednostmi, účastní se soutěží v Železné a Lhotce formou ukázky požárního útoku a připravují se na I.kolo hry Plamen – závodu požárnické všestrannosti který se koná 14.října 2006. V průběhu zimních měsícu se mladí hasiči účastní soutěží „ O nejhezčího draka Soptíka, soutěže zimní hry MH v Zadní Třebáni. Od jarních měsíců se mladí hasiči věnují přípravě na jarní kolo hry Plamen kde dosahují výborných výsledků a to první místo v požárním útoku a druhé místo v celkovém pořadí. Postupně dochází k rozšiřování členské základny a během prázdnin se mladí hasiči zúčastňují různých soutěží (v železné, Hýskově, několika kol Brdské ligy).
8.září 2007 pořádá SDH Malé Přílepy první kolo soutěže mladých hasičů o putovní pohár spolu se soutěží pro dospělé při příležitosti 105 let činnosti sboru. V roce 2007 je bývalý dlouholetý starosta SDH p. František Nejedlý oceněn titulem zasloužilý hasič.
Do dalšího kola hry Plamen už vstupuje kolektiv MH jak s družstvem starších tak i družstvem mladších hasičů závodem požárnické všestrannosti v Hudlicích 6.října 2007. Zimní měsíce jsou opět ve znamení zejména činností v klubovně a účasti obdobných akcí jako v minulém roce. Tradicí se stal bowlingový předvánoční turnaj kolektivu. Na jaře opět začíná příprava na jarní kolo hry Plamen a podrobnější seznamování s hasičskou tématikou například návštěvou hasičské stanice v Příbrami včetně absolvování trati výcvikového střediska. Do prázdnin se ještě družstva účastní různých soutěží. V průběhu prázdnin se činnost kolektivu přerušuje aby mohla naplno propuknout začátkem září 2008. Po prázdninách se mladí hasiči účastní soutěže pořádané naším sborem pro dětská družstva " O putovní pohár SDH Malé Přílepy" s umístěním na druhém a třetím místě. Po proběhnutí soutěže začínají s přípravou na závod požárnické všestrannosti, který se koná 11.10.2008 v Hudlicích. Závodu se účastní pouze družstvo starších žáků s umístěním na 5 místě z 24 startujících družstev. Podzimní program je věnován účasti v soutěži O nejhezčího draka Soptíka a před vánoci 13.12.2008 odjíždí družstva na již tradiční turnaj v bowlingu do Berouna.
Činnost dospělých hasičů je V průběhu roku velmi rozmanitá, družstva žen a mužů se zůčastňují soutěží v rámci okrsku Chyňava, ale též postupují do okresního kola v soutěži v požárním sportu. V okresním kole se družstva umísťují na čelných místech jak v kategorii žen tak i mužů. Též v okrskové hasičské lize se ženy i muži umísťují na prvních až druhých místech. Družstvo žen se pravidelně účastní soutěží v rámci hasičské Brdské ligy s dobrými výsledky. V průběhu roku sbor zajišťuje školení a činnost jednotky požární ochrany obce, údržbu techniky a výstroje a pořádá již velice oblíbený tradiční dětský den pro děti z obce i okolí. Současně sbor obnovil tradici pořádání pouťové zábavy a hasičského plesu vzhledem k uvolnění sálu v místním pohostinství. Na jaře se sbor zabývá myšlenkou na zřízení internetových stránek a na podzim jsou tyto stránky uvedeny 20.9.2008 do zkušebního provozu. V tomto roce taktéž prošlo obnovou laku vozidlo Avia.
Rok 2009 započal tradiční výroční valnou hromadou sboru 3.1.2009 konanou v pohostinví "U Vořechů". Zástupci sboru se tradičně jako každý rok účastnili výročních valných hromad ostatních sborů v okrsku. Činnost mladých hasičů v zimním období probíhala převážně v klubovně zbrojnice, 19.4.2009 jedou mladí hasiči a zájemci z řad dospělých hasičů na exkurzi na stanici HZS Praha (stanice 7). Současně začínají s přípravou na jarní kolo hry Plamen a 23.5.2009 se družstva účastní okresního kola v Drozdově s umístěním družstva starších na medailovém 3. místě ze 16 a mladší na 6. místě z 11 soutěžních družstev. Poté do počátku prázdnin probíhají schůzky převážně formou her a po dobu prázdnin je činnost přerušena. Taktéž dospělíí začínají počátkem jara s přípravami na soutěžní činnost, účastní se okrskové soutěže v Chyňavě s umístěním muži na 3. místě a ženy na 1. a 3. místě, čímž splňují jak muži tak ženy postupový klíč do okresního kola soutěže které se konalo 30.5.2009 s umístěním družstva žen i mužů na 2. místě. Jedno družstvo žen se pravidelně zůčastňuje Hasičské Brdské ligy. Druhé družstvo žen a muži se zůčastňují soutěže Žloukovické brodění (muži druzí, ženy první), dále dvě družstva žen, družstvo mužů a družstvo dětí se účastní soutěže v Železné s umístěním ženy 1. a 2. místo ze 4, muži 1. místo ze 7 a mladí hasiči jako jediní zůčastnění dosáhli dosud nejlepšího času v požárním útoku 24,3s. Družstvo žen zapojené do soutěží v Brdské lize od jara plánuje pořádání jednoho kola Brdské ligy a 8.8.2009 tyto plány realizuje pořádáním 6 kola BL na fotbalovém hřišti v Chyňavě. Ve stejný den pořádá sbor pouťovou zábavu v pohostinství "U Vořechů". Tento rok je okrskem domluveno provedení námětového cvičení na Malých přílepech a 17.8. probíhá cvičení se zaměřením na dálkovou dopravu vodu z vodního zdroje místní požární nádrže na dolní konec obce. Námětového cvičení se zůčastnilo celkem 8 sborů, z toho 2 sbory z okrsku Lodenice. O týden později 22.8.2009 se družstvo mužů a žen účastní soutěže na Lhotce s umístěním ženy na 1. místě ze 6 a muži na 2. místě ze 12. V září se družstvo žen a mužů účastní soutěž "O putovní pohár Berounky" pořádané SDH Otročíněves ve Strádonicích s umístěním ženy na 1. místě a muži na 3. místě. Následující výkend t.j. 12.9.2009 pořádá náš sbor již tradiční 3. ročník soutěže mladých hasičů v požárním útoku "O putovní pohár SDH Malé Přílepy" na dětském hřišti. Soutěže s účastní 10 družstev a naši mladí hasiči se umísťují na 1. a 4. místě.
Ke dni 31.8.2009 je stav členské základny následující: 18 členů mladých hasičů, 31 členů žen, 61 členů můžů (t.j. celkem 110 členů). Nejstarší člen dosáhl věku 73 let, nejmladšímu členovi je 6 let, nejdelší dobu členství má čestný starosta Nejedlý František (57 let).